IT-partner kiezen voor je advocatenkantoor: de grootste fout die kantoren maken

IT-partner kiezen voor je advocatenkantoor: de grootste fout die kantoren maken

16 augustus 2026

Een IT-partner kiezen voor je advocatenkantoor gaat in de praktijk bijna altijd mis op hetzelfde punt: de prijs van de Microsoft-licentie. 25 euro bij de één, 50 bij de ander, dezelfde sticker op de doos. Op papier is de keuze snel gemaakt. Zes maanden later blijkt dat je niet twee licenties hebt vergeleken, maar twee volstrekt andere inrichtingen van je data. En dat verschil merk je pas op het moment dat het écht telt: bij een storing, een incident, of een tuchtklacht.

De redenering is logisch en juist daarom gevaarlijk. Als een licentie bij aanbieder A 25 euro kost en bij aanbieder B 50 euro, en het gaat over exact hetzelfde product van Microsoft, waarom zou je dan het dubbele betalen? Ieder inkoopgesprek dat begint bij de licentieprijs eindigt bij de laagste bieder. Dat is geen dom besluit, dat is een besluit dat volgt uit een verkeerde vraag.

Want de licentie is niet wat je koopt. Je koopt de manier waarop je data wordt opgeslagen, beveiligd, geback-upt en teruggehaald op het moment dat het misgaat. En je blijft als kantoor zelf verantwoordelijk voor die data. Niet de MSP, niet Microsoft. Als een cliëntdossier na een incident onvindbaar is, staat de deken niet bij de leverancier op de stoep. Die staat bij jou. Dat verschil van 25 euro per gebruiker per maand is peanuts vergeleken met één tuchtklacht, één datalekmelding of één week waarin niemand bij de dossiers kan. Alleen zie je die kosten niet op de offerte staan, dus tellen ze niet mee in de vergelijking.

Wat een eerlijke vergelijking van een IT-partner voor je advocatenkantoor werkelijk inhoudt

Wat in de praktijk werkt is niet twee offertes naast elkaar leggen, maar twee inrichtingen naast elkaar leggen. Vraag beide partijen om op papier te zetten waar je data fysiek staat, wie erbij kan, hoe vaak er een back-up gemaakt wordt, waar die back-up staat, en wat er gebeurt als Microsoft zelf een storing heeft of om compliance-redenen een besluit neemt waardoor je tijdelijk niet bij je omgeving kunt.

Op die vier vragen krijg je bij een aanbieder van 25 euro meestal een verwijzing naar Microsoft zelf. Bij een partij die 50 euro rekent hoor je een concreet antwoord over een externe back-up in een tweede locatie, over Nederlandse datacenters, over conditional access en over de manier waarop verlofdagen van medewerkers gekoppeld zijn aan hun toegangsrechten. Dat is geen luxe. Dat is het verschil tussen een licentie afnemen en een werkplek uitbesteden.

Zet die antwoorden naast elkaar en de vergelijking kantelt. Niet omdat de duurdere partij ineens goedkoop wordt, maar omdat je voor het eerst appels met appels vergelijkt. De 25 euro-aanbieder verkoopt je een licentie en een helpdesk. De 50 euro-aanbieder verkoopt je een werkplek waarin de data-eigenaarschap, de recovery en de compliance zijn ingericht op de manier waarop een advocaten- of notariskantoor daadwerkelijk werkt. Dat zijn geen concurrenten van elkaar; dat zijn twee verschillende producten.

IT-partner kiezen voor je advocatenkantoor: de grootste fout die kantoren maken

Waarom sectorkennis zwaarder weegt dan technische kennis

Iedere IT-dienstverlener in Nederland kan een Microsoft 365-licentie verkopen. Daar is geen specialisme voor nodig, geen certificering die het onderscheid maakt, geen jarenlange ervaring. Wat wél een specialisme is: begrijpen wat er in een advocatenkantoor of notariskantoor daadwerkelijk stukgaat op een maandagochtend. Wij zeggen soms half gekscherend: als een MSP het verschil tussen verschotten en voorschotten niet kent, of niet begrijpt waarom de opmaak van een Word-document voor een advocaat net zo urgent is als een uitgevallen server, dan heeft die partij weinig te zoeken in deze sector.

Het bakker-voorbeeld

Denk even aan de bakker om de hoek. Als die geransomed wordt, is het vervelend. Hij verliest zijn recepten. Die schrijft hij opnieuw op, deelt hij met zijn personeel, en binnen een week bakt hij weer taarten. Bij een advocatenkantoor werkt dat anders. Je hebt te maken met tientallen tot honderden lopende dossiers, cliëntgegevens die onder verschoningsrecht vallen, tegenpartijen die niets mogen zien, en termijnen die je niet kunt uitstellen omdat je systemen plat liggen. Een MSP die zijn incident-response heeft geoefend op bakkerijen en autobedrijven, heeft die reflex simpelweg niet.

De meeste generalistische MSP's kijken bij een storing naar de server of de specifieke dienst die eruit ligt. Voor een notariskantoor is een printer die niet werkt op een passeerdag geen ongemak, dat is een geannuleerde akte. Voor een advocaat is een corrupt Word-document op de dag van een zitting geen technisch dingetje, dat is een probleem dat om 8:15 opgelost moet zijn. Een partij die dat niet in de vezels heeft zitten, gaat je uitleggen dat het binnen de SLA valt om het voor 17:00 op te lossen. Dat is het moment waarop je merkt dat je de verkeerde vergelijking hebt gemaakt.

De verborgen kostenposten die nooit op de offerte staan

Er is nog een derde laag onder de licentieprijs die zelden expliciet wordt gemaakt: de kosten die pas ontstaan zodra er iets misgaat, of zodra je organisatie verandert. Denk aan een partner die het kantoor verlaat en wiens toegang tot lopende dossiers per direct ingetrokken moet worden, zonder dat er data verloren gaat. Denk aan een stagiaire die na drie maanden vertrekt en van wie de mailbox gearchiveerd moet worden op een manier die later reproduceerbaar is voor de accountant of de toezichthouder. Denk aan een fusie met een ander kantoor, waarbij twee Microsoft-omgevingen samengevoegd moeten worden zonder dat dossiers door elkaar gaan lopen.

Bij een aanbieder die op prijs concurreert zijn dit allemaal meerwerkposten. Iedere handeling wordt op basis van uurtarief nagefactureerd, en je merkt pas achteraf hoe vaak zulke situaties zich voordoen. Bij een partij die de sector kent, zijn deze scenario's onderdeel van de standaardinrichting: rolgebaseerde toegang, geautomatiseerde offboarding, gedocumenteerde procedures voor personeelswisselingen. Het staat niet groot op de offerte, maar het scheelt over drie jaar tijd al snel meer dan het volledige verschil in licentieprijs.

Wat je concreet moet vragen in een selectiegesprek

Als je serieus twee partijen tegen elkaar afweegt, stel dan vier vragen die niets met prijs te maken hebben. Eén: wie is er, juridisch en operationeel, verantwoordelijk als onze data na een incident onvindbaar is? Twee: waar staat onze back-up fysiek, en kan Microsoft daarbij? Drie: hoeveel andere advocaten- of notariskantoren van onze omvang bedienen jullie op dit moment, en kunnen we daar bellen? Vier: wat is jullie reactietijd tussen 7:30 en 9:00 op een doordeweekse ochtend, en staat dat zwart op wit? De antwoorden op die vier vragen zeggen meer over de daadwerkelijke waarde van de aanbieder dan welk prijsoverzicht dan ook.

De laagste prijs is zelden de juiste keuze, en de reden is niet dat goedkoop duurkoop is. De reden is dat je iets anders koopt dan je denkt. Je koopt geen licentie, je koopt de zekerheid dat je op elk moment bij je data kunt, dat er iemand meedenkt die weet wat een dossier is, en dat de back-up op een plek staat waar Microsoft niet bij kan. Wie een IT-partner zoekt voor een advocaten- of notariskantoor doet er goed aan die vier vragen te stellen voordat er over euro's wordt gesproken. Xinno voert dat gesprek elke week, met kantoren van drie tot ruim honderd medewerkers.

Categorie:Blog

Transcript

Wat is volgens jou de grootste fout die een advocadekantoor kan maken bij het kiezen van een IT partner? Ja, dat is niet zo moeilijk. Dat is gewoon kiezen voor de prijs.

Als ik een Microsoft licentie heb voor 25 euro, ja. Dat doet toch precies wat ik nodig heb. Dus waarom zou ik bij jou 50 euro betalen als ik bij een andere IT partij die mij de licentie voor 25 euro aanbiedt, waarom zou ik nog bij jou blijven?

Dus de keuze voor de laagste prijs, want daar hebben we het in principe over, is zelden, ik wil het woord nooit gebruiken, nooit niet gebruiken, maar dat is zelden de juiste keuze omdat er veel meer komt kijken dan alleen die licentie. We hadden het er net al over als je alles bij Microsoft plaatst, Microsoft faciliteert. Dan heb je 25 euro uitgegeven en dan heb je data ergens anders gestald.

Maar we weten allemaal ook dat het niet zozeer om die licentie gaat, maar om die data. Die data is het allerbelangrijkste voor jou en voor je cliënt. En jij blijft als advocatenkantoor ook zelf verantwoordelijk voor die data.

Dat is niet die MSP en dat is helemaal niet Microsoft. Dus het moment dat je denkt, Voor die 25 euro ben ik er ook en dan ben ik volledig ontzorgd. Dan denk ik dat je nog van een koude kermis thuis komt.

En als je dan voor die 25 euro eigenlijk gewoon net zo inricht bij Microsoft als die eentje die twee keer zo duur is, heb je dan wel een goede vergelijking gemaakt? Nou, voor die 25 euro, jij weet als advocatenkantoor niet welke instellingen je nodig hebt, welke beveiliging je nodig hebt, of die Microsoft-oplossing jou bijvoorbeeld ook een backup biedt. Want dat zijn oplossingen die daar niet in zitten.

Jij bent zelf verantwoordelijk voor die backup. En wil je dat dan bij Microsoft of wil je dat op een andere locatie hebben. Want stel dat Microsoft een probleem heeft of een ander besluit neemt waardoor jij op dat moment niet bij die data kan, dan is het wel fijn om te weten dat iemand anders voor jou een externe backup heeft geregeld zodat jouw data nog veilig is.

Dus dat zijn wel zaken waar je wel iets verder moet kijken. Tot slot vind jij dat als een advocatenkantoor kiest voor een IT-partner, en die regelt het achter de schermen wat beter in, dat ze elke willekeurige IT-partner gewoon kunnen kiezen? Nou, kijk.

Iedereen kan een Microsoft 365 licentie verkopen. Dat is niet ingewikkeld. Daar hoef je geen specialist voor te zijn.

Ik denk dat het wel handig is om te weten of dat MSP kennis heeft van jouw sector. Want als je de bakker om de hoek doet, en die wordt geransomd of die wordt gehackt. Het enige wat hij verliest zijn zijn recepten voor zijn taart.

Ja, weet je, dat is niet zo spannend. Die taart heb je niet zo vaak gemaakt. Dat recept, dat weet je uiteindelijk wel.

Dus dat schrijf je nog een keer op, dat deel je aan je medewerkers en dan ben je klaar voor een advocatenkantoor. Is dat wel iets aan de verhaal? Die heeft verschillende cliënten, die heeft zoveel informatie.

Daar moet je echt wel een specialist voor hebben die weet waar hij over praat. Wij zeggen heel gekscherend van, als je het verschil tussen verschotten en voorschotten niet weet, of als je niet begrijpt dat voor een advocatenkantoor de opzomming van het z'n-woord-document net zo belangrijk is als een server die down is, of voor een notariskantoor dat een printer superbelangrijk is, Ja, dan heb je eigenlijk niets te zoeken in die wereld. Want de meeste MSPs kijken vooral naar die server of die specifieke dienst die het niet doet.

Terwijl voor advocatenkantoren en notariskantoren andere zaken net zo belangrijk zijn. Dat moet je echt weten.

Cookies op xinno.nl

We gebruiken noodzakelijke cookies voor een goed werkende site. Met jouw toestemming ook cookies voor statistieken en marketing. Privacyverklaring